Kontrast:
Rozmiar czcionki:

Ludowe zwyczaje i kuchnia

 

 

Opolszczyzna jest regionem niepowtarzalnym, jej tradycje są bowiem efektem mieszania się na tym terytorium wpływów nie tylko polskich, ale i czeskich oraz niemieckich. Ten swoisty tygiel kulturowy pozwolił na powstanie unikalnej kultury z własnym dialektem, strojem ludowym i kuchnią. Mimo wszechobecnej globalizacji, w naszym województwie gwara, obrzędy, tańce, pieśni i literatura wciąż zachowuja swój regionalny charakter, ciesząc turystów barwnością i niezwykłością.

Przykładowe tradycje ludowe na Opolszczyźnie:

 

KUCHNIA

W skutek nieustającego mieszania się w naszym regionie różnych wpływów, opolszczyzna obfituje w wiele charakterystycznych potraw i produktów. Możemy odnaleźć tu smaki śląskie, czeskie i kresowe. Produkty odznaczające się oryginalną recepturą i niezwykłymi walorami smakowymi znalazły się na liście opolskich produktów tradycyjnych.

Są to np.: żymlok opolski, buchty i kluski sląskie, śliszki i mołcka, kołacz śląski, opolska rolada wołowa, czy napój ,,kandybał”, mający swój rodowód na kresach. By pozać te niepowtarzalne smaki, kulinarnych specjałów należy szukać w karczmach i gospodach.

Przykładowe regionalne potrawy na Opolszczyźnie:

 

Warto poznać opolskie smaki i ich tradycję, wyruszając na Szlak Kulinarny Województwa Opolskiego "Opolski Bifyj":

 


Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna
ul. Żeromskiego 3 45-053 Opole
tel/fax: +48 77 44 12 521
e-mail: info@orot.pl
www.orot.pl
Opolskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Żeromskiego 3 45-053 Opole
tel/fax: +48 77 44 12 522
email: info@ocit.pl